Wiele osób chce ograniczyć swój wpływ na kondycję naszej planety. Takie osoby zadają sobie pytania, co robić, aby być ekologicznym na co dzień. Jest tutaj szerokie pole do popisu. Jeśli należysz do osób, które chcą być bardziej eko, poniżej znajdziesz garść wskazówek, jak to osiągnąć.
Wybory dotyczące opakowań
Jeśli chcesz być ekologicznym, podejmuj świadome decyzje podczas zakupów stacjonarnych — chodzi tu przede wszystkim o wybór opakowań na zakupy. Warto zrezygnować z plastikowych reklamówek na rzecz ich ekologicznych odpowiedników.
Jeśli to możliwe, zaprzestań korzystania z siatek plastikowych. W sklepach eko i hurtowniach jest wiele alternatyw, które sprawdzą się podczas różnego typu zakupów: opakowania do sushi, pojemniki do zgrzewu, ekologiczne sztućce, naczynia i torby — pakowanko.com jest przykładem miejsca, w którym osoby eko mogą znaleźć tego typu przedmioty. Jeśli naprawdę się chce, można każde zakupy zrobić w duchu eko.
Korzystanie z wody
Dostęp do wody wydaje nam się czymś absolutnie oczywistym i naturalnym. Niestety często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ograniczenie zużycia wody przekłada się na większą żywotność jezior i rzek. Oprócz tego ograniczenie zużycia wody jest istotne z punktu widzenia kondycji systemu kanalizacji, który może dłużej służyć, gdy będziemy oszczędnie korzystać z wody.
Pojemnik na deszczówkę dla właścicieli domów
Woda leci prosto z nieba. Wie o tym każda osoba, która mieszka w domu i zdecydowała się na montaż pojemnika na deszczówkę. Jest to zbiornik, który ustawiasz obok domu, a który napełnia się gdy pada deszcz. Tę wodę możesz wykorzystać na wiele sposobów, np. do podlewania kwiatków, mycia samochodu, czy nawet spłukiwania toalety.
Oszczędzanie energii
Oszczędzając energię na co dzień, automatycznie stajemy się bardziej eko. Produkcja energii elektrycznej nie jest obojętna dla środowiska. Z tego względu warto podjąć działania w następujących obszarach:
-
Wyłączanie światła, gdy nie przebywamy w pomieszczeniu;
-
Zakup żarówek LED w miejsce tradycyjnych modeli;
-
Maksymalizacja wykorzystania światła dziennego;
-
Uruchamianie trybu czuwania;
-
Wyłączanie telewizora i radia za każdym razem, gdy go nie używamy;
-
Wyciąganie ładowarek, wtyczek z kontaktów, gdy nie używamy ich;
Segregacja śmieci z myślą o recyklingu
Segregacja śmieci to kolejny obszar, który czyni nas bardziej ekologicznymi. Obecna technologia przetwarzania odpadów pozwala wykorzystać je do ponownej produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku.
Znowu przy temacie recyklingu musimy się odwołać do wyborów zakupowych — jeśli chcesz być bardziej eko, wybieraj te produkty, które zostały wytworzone z materiałów pochodzących z ponownego przetworzenia.
Ekologiczna energia dla domu
Jeśli jesteś właścicielem domu, możesz zainstalować fotowoltaikę, rekuperację i pompę ciepła. Są to źródła energii pochodzenia naturalnego, które można wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń i wody.
-
Fotowoltaika jest całkiem nową technologią, która zamienia energię słoneczną na elektryczną przy użyciu paneli fotowoltaicznych. Możesz panele ustawić na dachu budynku, a nawet na dachu garażu. Są też panele, które można zainstalować niezależnie, obok budynku.
-
Pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia, a następnie przekazuje je do wnętrza budynku. Podobnie jak przy panelach fotowoltaicznych, można tą energią ogrzewać pomieszczenia oraz wodę.
-
Rekuperacja to technologia, w której ma miejsce wentylacja mechaniczna. Istotą jej działania jest odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza i ponowne przekazanie go do powietrza nawiewanego do budynku. Często tę technologię wskazuje się jako bardziej efektywny system wentylacji.
Bądź na bieżąco z trendami eko
Technologia stale się zmienia. Każdego roku na świecie pojawiają się nowe rozwiązania, które pomagają w byciu bardziej ekologicznym. Warto więc podążać za nowinkami po to, aby móc je na bieżąco włączać do swojego codziennego stylu życia.
W internecie jest wiele portali, które są poświęcone tylko i wyłączenia zagadnieniom ekologicznym. Według nas to najlepsze źródło czerpania wiedzy i ulepszania swojego codziennego postępowania.
Jak być ekologicznym na co dzień? (podsumowanie)
Mamy nadzieję, że przedstawione tu wskazówki, będą dla Ciebie cenną porcją wiedzy, która pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jak być ekologicznym każdego dnia. Pamiętaj, Aby nie ograniczać postaw ekologicznych tylko do siebie. Warto też zachęcać osoby z Twojego otoczenia, aby razem z Tobą podejmowały wybory w duchu ekologii.
Artykuł sponsorowany