Strona główna Sport

Tutaj jesteś

Rzut karny – kiedy jest przyznawany i jak się go wykonuje?

Sport
Rzut karny

Rzut karny to jedno z najbardziej emocjonujących wydarzeń w piłce nożnej, ale kiedy dokładnie jest przyznawany? Odkryj rolę sędziego w tej decyzji oraz zasady prawidłowego wykonania rzutu karnego. Dowiedz się także, co wpływa na skuteczność strzału, w tym technikę i siłę, aby zwiększyć swoje szanse na sukces na boisku!

Kiedy przyznawany jest rzut karny?

W piłce nożnej rzut karny to jedna z najbardziej istotnych sytuacji podczas meczu. Przyznawany jest, gdy faul lub przewinienie zostanie popełnione przez zawodnika drużyny broniącej w obrębie pola karnego. Decyzja o przyznaniu tego stałego fragmentu gry opiera się na wyraźnym naruszeniu zasad gry. Dotyczy to zarówno nieprzepisowego zatrzymywania przeciwnika, jak i zagrania piłki ręką w polu karnym. Przepis ten jest jasno określony w regulaminie rozgrywek

W meczach o wysoką stawkę każda decyzja dotycząca przyznania rzutu karnego może mieć wpływ na wynik spotkania. Rzut karny można przyznać zarówno w regulaminowym czasie gry, jak i podczas dogrywki. Dodatkowo, po zakończeniu dogrywki, rzuty karne są często wykorzystywane do rozstrzygania losów spotkań, których wynik pozostał nierozstrzygnięty.

Rola sędziego w przyznawaniu rzutu karnego

W procesie przyznawania rzutu karnego najważniejszą rolę odgrywa sędzia. To on na podstawie swojej oceny sytuacji decyduje, czy doszło do faulu lub przewinienia w polu karnym. Sędzia musi wykazywać się dużą czujnością, by ocenić, czy zawodnik drużyny broniącej rzeczywiście naruszył przepisy. Współczesny futbol coraz częściej wykorzystuje także system VAR, który wspiera sędziego w podjęciu trafnej decyzji. Jednak ostateczna decyzja należy zawsze do arbitra prowadzącego mecz.

Jak prawidłowo wykonać rzut karny?

Wykonywanie rzutu karnego wiąże się z przestrzeganiem określonych zasad. Piłka ustawiona jest na punkcie oddalonym o 11 metrów od bramki. W tym momencie na boisku obowiązują szczegółowe przepisy dotyczące ustawienia zawodników. Wszyscy, z wyjątkiem strzelca i bramkarza, muszą znajdować się poza polem karnym aż do momentu wykonania strzału. Bramkarz zobowiązany jest do pozostania na linii bramkowej aż do chwili oddania strzału przez zawodnika. Strzelec nie może zatrzymać się przed oddaniem strzału – wszelkie zwolnienia tempa biegu są dozwolone, ale całkowite zatrzymanie skutkuje powtórzeniem lub anulowaniem próby. 

Przestrzeganie tych zasad gwarantuje prawidłowe wykonanie rzutu karnego zgodnie z regulaminem rozgrywek. Co ciekawe, elementy takie jak skuteczność rzutów karnych są również brane pod uwagę przez analityków i typerów – dlatego przeglądając ranking bukmacherów 2025, można zwrócić uwagę na ofertę zakładów obejmujących zdarzenia związane z rzutami karnymi, skierowaną do pełnoletnich i odpowiedzialnych kibiców.

  • Piłka ustawiona na punkcie karnym

  • Bramkarz na linii bramkowej

  • Pozostali piłkarze poza polem karnym

  • Brak zatrzymania przed strzałem

  • Strzał oddany po gwizdku sędziego


Bukmacherzy dostępni na stronie fangol.pl to legalni bukmacherzy działający w Polsce w oparciu o zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich na terenie RP. Gra u nielegalnych bukmacherów to przestępstwo.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Artykuł sponsorowany

Redakcja chlebownik.pl

Na chlebownik.pl z pasją śledzimy najnowsze trendy w modzie, diecie, sporcie, zdrowiu i ekologii. Naszym celem jest dzielenie się wiedzą i inspirowanie do świadomych wyborów – tak, aby każdy mógł zadbać o siebie i środowisko w prosty, zrozumiały sposób.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?